درباره ارکستر ملل

در سال 1382 به پیشنهاد پیمان سلطانی (رهبر دائمی ارکستر ملل)، با حمایت سازمان میراث فرهنگی کشور، کمیته ی ملی ایکوم و کمیسیون ملی یونسکو (به عنوان حامیان معنوی) و به منظور اجرای آثاری از میراث موسیقی ایران باستان در 12 بنای تاریخی که به ثبت جهانی رسیده اند، ارکستری با عنوان "ارکستر تخت جمشید" تشکیل شد، اما به دلیل تغییر در مدیریت و سیاست گذاری سازمان میراث فرهنگی و ادغام آن با سازمان جهانگردی و گردشگری در سال 1383 با تغییر نام به "ارکستر ملل" با 130 عضو فعالیت خود را آغاز کرد. هدف از تشکیل این ارکستر همدلی، همنشینی و همجواری فرهنگ ها، با شعار صلح و دوستی میان ملت ها ست.
نوازندگان ارکستر طی یک فراخوان و اعلام رسمی از میان بیش از هشتصد نوازنده (دانشجویان و فارغ التحصیلان ممتاز رشته ی موسیقی) انتخاب و گزینش شده اند. در این ارکستر بیش از سی نوع ساز مختلف (15 ساز ایرانی ـ در نقش ملودیک، ریتمیک و آکومپانیمان ـ و 15 ساز سمفونیک) وجود دارد. ترکیب این دو گروه ساز از دو فرهنگ، ویژگی منحصر به فردی در لحن موسیقی ارکسترال به وجود آورده است.
فرهنگ موسیقایی ایران به عنوان یک فرهنگ عرفانی، منفرد و نماینده ای از تفکر ایده آل شرقی با گرایشی درون گرا و فرهنگ موسیقایی اروپایی به عنوان فرهنگی در ادامه ی تفکر موسیقایی الهه های یونان، فرهنگ فلسفه "دئونیزی، آپولونی" با گرایشی برون گرا در کنار هم قرار گرفته و با هم ادغام  شده اند.

این ارکستر با تمبری متفاوت می تواند آرمان های بلندی چون رسیدن به زبانی مشترک را محقق کند و می کوشد تا در جهت معرفی قابلیت های جدید ارکسترال، با در اختیار داشتن بخش زیادی از رپرتوار موسیقی جهان و به نتیجه رساندن قدرت اجرایی ارکستر در موقعیت یک لحن ترکیبی، نگاهی جهانی به ارکستر داشته باشد.
ارکستر ملل در اولین اجرای خود در تالار وحدت با شعار "ایران جوان و میراث کهن"، در دومین اجرا در تالار بزرگ کشور با شعار "موسیقی و شکوه دوستی" و در سومین اجرا در محوطه ی باز میدان مشق (سردر باغ ملی) با شعار "ایران سرزمین مقدس" به اجرای نمونه هایی از ملودی ها تم ها و آثاری فراموش شده از تاریخ موسیقی ایران پرداخت.
این ارکستر در اجراهای پيشين خود همچنين آثاری از آهنگسازانی چون بلا بارتوک، موتسارت، گریک، شوستاکويچ، ویکنت آمیگو، پرایزنر، کومیتاس و آثاری از گونه های مختلف فرهنگی چون تربت جام، بوشهر، بختیاری، آذربایجان و لرستان اجرا کرده است.
با توجه به اهداف و آرمان های از پیش تعیین شده مبتنی بر حفظ و احیای آن دسته از آثار موسیقایی ملل مختلف که بنا به شرایط اجتماعی و فرهنگی خاصی از اجرا و ثبت شدن در حافظه ی موسیقایی فرهنگ خویش بی بهره مانده اند، ارکستر ملل سعی دارد که در کنسرت های خود قطعات فراموش شده ای از این دست را آهنگسازی، تنظیم و به سمع مخاطبین خود برساند. در این راستا اجرای آثاری هم چون تم سلام  شاهی، سمفونی نفت، کاروان، سرود کوشش و دلفی کارنامه ی ارکستر ملل را در ارائه ی این رسالت رقم زده است.

Copyright © 2024- Iran Melal Orchestra
Powered by: KisiaWEB